Pokud budete nedůslední, nejen že krmivo může ztratit na kvalitě, ale mohlo by vašemu mazlíčkovi dokonce ublížit. Přečtěte si 7 nejdůležitějších tipů, jak správně různá krmiva skladovat. V článku najdete i několik kreativních rad na stylové skladování, které vám zkrášlí vaše obydlí!
Většina lidí nevěnuje skladování suchých i vlhkých krmiv moc velkou pozornost a to je veliká chyba, která se může vymstít. Dbát na správnou teplotu, vlhkost a skladovací nádobu se vyplatí jak pro vaši peněženku, tak hlavně pro zdraví vašeho mazla. Na následujících řádcích vám poradíme, jak s konzervovaným, suchým i domácím krmivem zacházet, aby vydrželo déle, uchovalo si svou výživovou hodnotu a váš mazlíček měl z jídla ten správný chuťový a nutriční požitek!
Ano, uvědomte si, že i granulované suché krmivo se může zkazit. Díky své konzistenci si řada páníčků může myslet, že takové krmivo je “věčné”, ale není to tak. Je to sice pohodlná, šetrná volba, která má minimální požadavky na skladovací prostor, ale pokud takové krmivo nebudete skladovat správně, může vašemu mazlovi udělat dost špatně. I suché krmivo samozřejmě obsahuje tuky, které v nevhodných podmínkách žluknou a nejsou už ke konzumaci vhodné. Granule navíc při nesprávném zacházení ztrácí i svou vitaminovou hodnotu.
Pokud jste tak pečliví a organizovaní, že máte doma všechny ingredience a potraviny roztříděné do svých vlastních přihrádek a nádob, úplně vám rozumíme! Ne vždy je to ale nejlepší nápad u krmiv pro mazly. Myslete na to, že pokud kupujete kvalitní krmivo, výrobce na pozdější skladování sám myslí, takže jeho originální obal obsahuje vrstvu, která udržuje krmivo včetně náchylného tuku čerstvé. Ačkoli jsou plastové krabičky a jiné nádoby celkem populárním nástrojem, je lepší a vlastně i jednodušší nechat krmivo v původním pytli. Na originálním obalu navíc budete mít vždy po ruce důležité údaje, jako je minimální trvanlivost, složení, nebo dávkování. Samotný pytel vždy po použití uzavřete kolíčkem nebo nějakou vhodnou sponkou, aby do něho nepronikal vzduch. Celý pytel však samozřejmě do další nádoby vložit můžete. V ideálním případě to bude opět do nějaké vzduchotěsné.
Suché krmivo by mělo zůstat suché. To znamená, že není dobré ho uchovávat třeba ve sklepě, kde může být vysoká vlhkost. Pozor dávejte i na teplotu. Chladné místo v tomto případě neznamená, že byste granule měli dávat třeba do ledničky, bohatě postačí pokojová teplota. Nenechávejte tedy krmivo ani např. v garáži, která není vytápěná. Obecně se uvádí, že by teplota neměla překročit 38 °C. Proto by se balení ani neměla vystavovat slunečnímu záření.
Bude to znít jako paradox, ale i vlhké konzervované krmivo byste měli uchovávat v suchu. Je to proto, že ve vlhkém prostředí může dojít k degradaci kovového materiálu, ze kterého je konzerva vyrobena, a s ním i jejího vnitřního těsnění. Konzerva by se pak mohla snadno zkazit. Dobrým místem pro skladování vlhkých uzavřených krmiv je tedy např. skříňka nebo spíž. Neotevřené je do ledničky nedávejte.
Jakmile konzervu otevřete, přirozeně ztratí svou schopnost udržet krmivo čerstvé měsíce. Pokud je váš mazel menší a nesní celé balení, uchovejte zbytek v lednici, a to maximálně 2 dny. Plechovku ale v lednici utěsněte plastovým víčkem. U některých kvalitních krmiv se víčko dodává rovnou s konzervou, nebo nějaká můžete koupit třeba v obchodě s potřebami pro mazlíčky. Pokud ho neseženete, zkuste použít alobal, který také poslouží jako dobrá ochrana proti oschnutí obsahu.