Jak mazlíčkovi V KLIDU vyčistit zuby?

Pokud to mazlíčkovi nedopřáváte pravidelně, určitě jste to aspoň zkoušeli. A víte, že to není zrovna zábava. A možná jste taky někdy slyšeli lidové moudro, že psí tlama je ve skutečnosti čistší než lidská ústa.
Jak mazlíčkovi V KLIDU vyčistit zuby?

To pravda není, obsahují totiž podobné množství bakterií, i když z části jiných. A proto  se i u psů běžně vyskytuje zubní kámen, plak nebo zánět dásní. Stejně jako pro člověka je tedy i pro psa zásadní čistit si zuby. Chlupáč to ale ve většině případů nezvládne sám. Jak to zvládnout a vytvořit z čištění fajn rituál? Čtěte dále!

PROČ?

Čištěním zubů odstraníte vašemu příteli zubní kámen a plak z jeho tesáků. Pokud to dělat nebudete, může se plak se zubním kamenem začít vrstvit a způsobit vážné dentální problémy, jako je zánět dásní, zubní kazy, vypadávání zubů, o zapáchajícím dechu ani nemluvě. Ty mohou vést k dalším zdravotním komplikacím v jiných částech těla, např. v játrech nebo ledvinách, chronickým bolestem a celkovému zkrácení života. Když budete mazlíčkovi čistit zuby, budete tak pečovat o jeho celkové zdraví.

KDY a JAK ČASTO?

Je důležité z čištění zubů vytvořit zvyk a rutinu. Každý den má na to čas asi málokdo, ale alespoň 3x týdně to zvládnout jde. Menší rasy jsou k dentálním problémům náchylnější a zuby by se jim tedy měly čistit častěji než psům velkým. Vyberte si nějaký čas, kdy má váš mazel pohodlí a je klidu. V pauze mezi běháním po venku asi není ten úplně nejlepší moment, ale během večerního polehávání by mohla přijít ta pravá chvíle.

JAK?!

Bohužel čištění pro většinu páníčků a jejich miláčků není úplně med. Ale nemusí to tak být. Když se budete řídit následujícími kroky, určitě to časem zvládnete!

  1. Přijďte připraveni. Vybavit byste se nejlépe měli kartáčkem a pastou. Velmi důležité je nepoužívat pastu určenou pro lidi. Ta obsahuje fluor a ten je pro psy extrémně jedovatý. Vhodnou psí pastu byste měli najít v každém dobrém obchodě s výbavou pro mazlíčky. Oblíbené jsou s drůbeží, rybí nebo hovězí příchutí. Kartáček vyberte měkký a takový, aby velikostně odpovídal. Pokud neseženete kartáček určený pro psy, zkuste použít dětský, nebo čištění proveďte bavlněným tamponem.
  2. Když máte všechno připraveno, sedněte si k vašemu pejskovi nebo si můžete kleknout. Nikdy si nad něj nestoupejte nebo se ho nesnažte přidržovat z vrchu, protože to ho akorát zneklidní nebo dokonce rozčílí. Je důležité na to jít pomalu a neustále na něj mluvit. Nejprve musíte vyzkoušet, jestli je váš mazel ochoten vám dovolit dělat cokoli s okolím jeho tlamy. Zkuste prstem s lehkým tlakem přejíždět podél jeho zubů a dásní. Pokud mu to nevadí naneste si na prst trochu pasty a dejte mu ochutnat, ať si na ni zvykne.
  3. Je načase začít čistit! Zvedněte horní ret vašeho psa a jemnými kruhovými pohyby čistěte dásně a zuby. Začněte několika zuby a pokračujte dalšími. Celý zubní komplet byste měli zvládnout maximálně za 2 minuty. Vnější strana a zadní zuby jsou nejdůležitější, tam se vrství plak. Někdy se může objevit lehké krvácení, to je v pořádku.
  4. Po proceduře určitě vašeho svěřence odměňte. Dejte mu pamlsek, věnujte mu extra pozornost nebo si s ním hrajte. Zajistíte si tak postupně jeho přízeň k dalším čisticím sezením.
Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.
Zeptejte se našeho experta
Zeptejte se našeho experta
Jsme online 24/7
K vašemu dotazu jsme nenašli žádný produkt
Zeptejte se Binga, našeho experta na chov a stravu psů
Náš virtuální mazlíček Bingo vám rád poradí, jak mít šťastného a spokojeného čtyřnohého kamaráda.
Zeptat se Binga